Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaHABERLERUluslararası HaberlerBilimin Oscar’ı Gilead Sciences’a Verildi

Bilimin Oscar’ı Gilead Sciences’a Verildi

Tarih:

İlginizi Çekebilir

Cinsiyetiniz Diş Sağlığınızı Etkiliyor !

Düzenli yapılan ağız ve diş bakımı, genel sağlığın korunması...

Dondurmadan Bulaşan Öldürücü Virüs Paniğe Neden Oldu

Amerika’da aynı marka dondurma yiyen 23 kişi Listeria virüsüne...

Antalya, sağlık turizmi ile kazanmayı hedefliyor

Türkiye'nin turizm başkenti olarak anılan Antalya'da sadece deniz ve...

CHP’li Öztunç Meclis araştırması istedi: Hastane randevu sistemi çöküyor

Sağlık Bakanlığı MHRS sisteminin çöktüğünü ve yurttaşın hastane randevusu...

Roche İlaç Türkiye’de Yeni Atama

1958 yılından beri Türkiye’de sağlık hizmetleri ekosisteminin geleceğine yön...
spot_imgspot_img

31 yıldır HIV/AIDS hastalığıyla mücadele için antiretroviral tedaviler geliştirmeye odaklanan Gilead Sciences Yönetim Kurulu Başkanı John C. Martin, 2019 NAS (National Academy of Sciences – Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi) Topluma Hizmet Eden Kimya Tedavileri Ödülü’ne layık görüldü

Gilead Sciences Yönetim Kurulu Başkanı John C. Martin, HIV/AIDS, Hepatit C, Hepatit B, sitomegalovirüs ve influenza tedavisinde kullanılan antiviral ilaçların geliştirilmesine sağladığı katkılar nedeniyle 2019 Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Topluma Hizmet Eden Tedavi Ödülü’ne layık görüldü. Çalışmaları ile dünyadaki milyonlarca insanın hayatına değer katan Martin, ekonomik gelir seviyesi gözetmeksizin, tüm insanlığın, bu tedavilerden faydalanmasını sağlama konusundaki adanmışlığı ile tanınıyor.

Organik kimya eğitimi almış olan Martin, güçlü antiviral ilaçları keşfetmek ve geliştirmek için kimyayı bir araç olarak kullanmaya odaklandı. İlk büyük başarısı 1989 yılında, HIV hastalarında ilk sitomegalovirüs (CMV) retinit tedavisinin FDA onayı ile geldi. Martin’in yaklaşımı, hücre zarlarını geçebilen ve aktif bir ilaca metabolize edilebilen, ön ilaçlar olarak adlandırılan biyolojik olarak aktif olmayan bileşiklerin geliştirilmesini içeriyor. Araştırma, HIV/AIDS ile ilgili hastalık ve enfeksiyonların tedavisinde devrim yaratan ön ilaçların da yolunu açtı. 

Martin’in çalışmaları Gilead Sciences’da devam etti ve burada sadece ilaç endüstrisi fiyatlandırması ve fikri mülkiyet için yeni bir paradigma geliştirmeyi amaçlamakla kalmadı, aynı zamanda şirketi influenza tedavisi, HIV/AIDS, Hepatit B ve Hepatit C için iyileştirilmiş yeni kombinasyon tedavileri de dahil olmak üzere hayat kurtarıcı ilaçlar yaratmaya yönlendirdi.

Bugün dünyada HIV, Hepatit B ve / veya Hepatit C ile yaşayan 15 milyondan fazla insan Gilead Sciences’ın ilaçları ile tedavilerini sürdürürken, HIV tedavisi gören hastaların yüzde 60’ından fazlası Martin’in başlattığı kar-amacı-gütmeyen-ilaca erişim programı kapsamında bulunuyor. Bu program John C. Martin’in insan yaşamının sürdürülebilirliğine katkısı olarak değerlendiriliyor.

GILEAD SCIENCES HAKKINDA: Gilead Sciences, karşılanmamış tıbbi ihtiyaç alanlarında yenilikçi tedavileri keşfeden, geliştiren ve kullanıma sunan bir şirkettir. Misyonu, hayatı tehdit eden hastalıklara tedavi geliştirmektir. Genel merkezi California/ABD’de yer alan Gilead Sciences dünya çapında 35’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. www.gilead.com

En Son İçerikler

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz