Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaKONULARKurumsal İletişimPierre Fabre Türkiye Dünyadaki Pierre Fabre Ülkeleri Arasında En Hızlı Büyüyen İlk...

Pierre Fabre Türkiye Dünyadaki Pierre Fabre Ülkeleri Arasında En Hızlı Büyüyen İlk Üç Ülke Arasına Girme Başarısını Sağlamıştır

Tarih:

İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun!

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını coşku ve gurur içinde...

Depremzede Çocuklar İçin ‘Aşı’ Uyarısı

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi...

Abdi İbrahim’e 5 Kategoride Ar-Ge ödülü

Türk ilaç sektörünün 21 yıldır kesintisiz lider ismi Abdi...

Pfizer Türkiye’de Atama

Pfizer Türkiye’ye 2008 yılında katılan Elif Çetinkaya, Ticari Beceriler...
- Advertisement -

Pierre Fabre, ‘Sağlıktan Güzelliğe’ sloganının yansıttığı üzere, her türlü güzelliğin öncelikle sağlıklı ürünlerden geçmesi gerektiğinin bilinciyle çalışmaktadır.

Bize kendinizden ve profesyonel iş geçmişinizden bahseder misiniz?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1997 yılında mezun oldum ve 2001 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladım. Uzmanlığımı aldıktan sonra uluslararası bir ilaç firmasında medikal müdür olarak göreve başladım. Takip eden 18 yıl içinde Türkiye’de ve Rusya, Singapur, Hindistan gibi ülkeleri kapsayan dış pazarlarda yönetici roller üstlendim. Son üç yıldır Pierre Fabre İlaç Türkiye Genel Müdürü olarak çalışmaktayım.

Şirketinizin faaliyet gösterdiği alanlar ve Türkiye’deki organizasyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Eczacı ve botanikçi Mösyö Pierre Fabre tarafından 1962 yılında kurulan Pierre Fabre firması, bugün 130 ülkede onbinden fazla çalışanı ile İlaç, Dermokozmetik ve Tüketici Sağlığı başlıkları altında birbirini tamamlayıcı alanlarda faaliyet göstermektedir. Pierre Fabre Laboratuvarları, Avrupa’nın en büyük ikinci bağımsız özel ilaç laboratuvarı olarak hizmet vermektedir. Grup, Türkiye’de Pierre Fabre İlaç ve Pierre Fabre Dermokozmetik şirketleriyle faaliyet göstermektedir. Pierre Fabre İlaç bünyesinde Onkoloji, Temel Ürünler ve Ağız ve Diş Sağlığı grubu olarak üç ana grup bulunurken, Pierre Fabre Dermokozmetik bünyesinde, dermokozmetik ürünlerinin yanı sıra, dermatoloji alanına yönelik ilaç tedavileri de yer almaktadır. Pierre Fabre, ‘Sağlıktan Güzelliğe’ sloganının yansıttığı üzere, her türlü güzelliğin öncelikle sağlıklı ürünlerden geçmesi gerektiğinin bilinciyle çalışmaktadır. Bunun yanında botanikçi kimliği sayesinde ürünlerini en doğal yöntemlerle geliştirir. Hasta ve tüketici merkezli yaklaşımı ile ağız sağlığı ve dermokozmetik dahil tüm ürünleri, sadece uzmanların önerisiyle, yalnızca eczanelerde satılmaktadır. Tüm dünyada bu yaklaşımla faaliyet gösteren ilk ve tek firmadır. Pierre Fabre’nin 2018 cirosu 2.3 milyar Euro’dur. Pierre Fabre Türkiye, 2017 yılında Pfizer ile yapılan global bir anlaşma sonucu tanıtımı alınan yeni bir ürünle Temel Ürünler grubunu büyütmüş, bu anlaşma ile ulaştığı tedavi alanlarını genişleterek ürün tanıtımı yapan çalışan sayısını artırmıştır. 2017 yılı Pierre Fabre Türkiye için transformasyon ve adaptasyon yılı olmasına rağmen, dünyadaki Pierre Fabre ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ilk üç ülke arasına girme başarısını sağlamıştır ve 2018 yılında da yine en çok büyüyen ülkelerden olmuştur.

Pierre Fabre İlaç fırmasını diğer firmalardan ayıran unsurlar nelerdir?

Kurucumuz Mösyö Pierre Fabre, dünyada, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kaliteli sağlık hizmeti ve ilaç erişimini artırmak amacıyla, firmamızı, Fransız hükümeti tarafından tanınan ve desteklenen bir vakıf şirketine dönüştürmüştür. Pierre Fabre Vakfı, kaliteli sağlık hizmeti sağlamak üzere, 17 ülkede 32 program yürütmektedir. Eczacı ve botanikçi kimliği ile Mösyö Pierre Fabre, bitkilerden şifa yaratmayı kendisine misyon edinmiştir. Örneğin ülkemizde de bulunan kemoterapi tedavisinde kullanılan ürünler, Cezayir menekşesinden geliştirilmiştir. Bu doğal etkin maddeler, kemoterapötik ürünlerde bile tolere edilebilir yan etki profiline yardımcı olmaktadır. Pierre Fabre, 1.200 farklı bitki türünü içeren, dünyanın en geniş kapsamlı botanik bahçesine sahiptir. Bitkisel ürünlerden üretilen ağız sağlığı ürünleri, aynı zamanda yenilikçi ve sürekli geliştirilen geniş bir yelpazeye sahiptir. Örneğin yetişkin sağlığı için önemli yeri olan florsuz diş macunlarının yanı sıra, Pierre Fabre patentli Fluorinol maddesi sayesinde çocuk diş macunları, çürüğe karşı da etkili koruma sağlamaktadır. Hasta ve tüketici merkezli yaklaşımı sayesinde ağız sağlığı ile dermokozmetik dahil tüm Pierre Fabre ürünleri sadece uzmanlar tarafından önerilir, yalnızca eczanelerde satılır. Bu anlamda dünyada bu yaklaşıma sahip ilk ve tek firmadır. Türkiye’ye spesifik olarak da, pek çok ilaç firmasının aksine, büyüme trendinde ve yatırım odağında olan bir uluslararası ilaç firmasıdır.

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?2019 yılı veya ilerleyen dönemlerde pazara sunulacak yeni ürünleriniz var mı?

Pierre Fabre çok geniş terapötik alanda varlık gösteren Ar-Ge çalışmalarına devam edecektir. Tüketici Sağlığı, Onkoloji, Temel Ürünler ve Ağız Diş Sağlığı alanlarında sürekli gelişen portföyü ile hastaların ve tüketicilerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmak, bunu gerektirir. Geniş Ar-Ge yatırımlarımız sayesinde sürekli genişleyen ve gelişen bir portföyümüz var. Bu durum, Pierre Fabre’nin sürekliliği ve dolayısıyla dünya genelinde yürüyen vakıf projelerimizden gelen iyiliğin, sağlık ve güzelliğin artışı anlamına geliyor. Bununla gurur duyuyorum. Örneğin geçtiğimiz yıllarda globalde imzalanan Array BioPharma anlaşması üzerine, metastatik malign melanom tedavisinde kullanılan ilacın klinik çalışmaları için çok önemli oranda Ar-Ge bütçesi ayrıldı. Dünyada malign melanomun yanısıra kolorektal kanser için de klinik çalışmaları devam ediyor. Grup, her yıl ilaçtan elde ettiği kârın anlamlı bir kısmını, Onkoloji, Dermatoloji, Tüketici Sağlığı alanlarında yürütmekte olduğu Ar-Ge çalışmalarına aktarmaktadır. Pierre Fabre, ‘Sağlıktan Güzelliğe’ sloganının yansıttığı üzere, her türlü güzelliğin öncelikle sağlıklı ürünlerden geçmesi gerektiğinin bilinci ile hareket etmekte, botanikçi kimliği ile ürünlerini en doğal yöntemlerle geliştirmektedir. Pierre Fabre, dünya genelinde var olan ArGe yatırımlarına ve bilimsel çalışmalarına her zaman devam edeceğinin sözünü verir, hastaların ve tüketicilerin hayatına sağlık ve güzellik katan ürün portföyünü kuruluşundan bugüne kadar sürekli genişletir.

Bir diğer konu da sosyal sorumluluk projeleri. Çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Pierre Fabre olarak, doğal ürünlerin oluşturduğu geniş portföyümüz, uzmanlığa verdiğimiz önem, tüketiciyi koruma yaklaşımımız ve vakıf firması olarak tüm dünyada gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile sektörde farklılaştığımıza inanıyoruz. Pierre Fabre olarak kazancımızın bir bölümü ile hem yeni ürünlerin geliştirilmesine destek olmaktan hem de vakıf statüsü sayesinde toplum yararına sürdürülebilir projeler üreten bir grubun parçası olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Dünyada özellikle gelişmekte olan ülkelerde kaliteli sağlık hizmetini ve ilaca erişimi artırmak amacıyla Fransız hükümeti tarafından tanınan ve desteklenen bir vakıf şirketine dönüşmüş olan Pierre Fabre Vakfı, günümüzde 17 ülkede 32 ayrı sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor. Gelişmekte olan ülkelerde 97 hastane ve sağlık merkezinin kurulmasına öncülük eden Vakıf, 20 yıldır faaliyet gösteriyor. Pierre Fabre Vakfı, özellikle sağlık hizmetinin ve ilaç erişiminin kısıtlı olduğu Afrika ülkelerinde ücretsiz sağlık hizmeti sağlıyor. Pierre Fabre Vakfı’nın sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında desteklediği Dr.Denis Mukwege 2018 yılı Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde cinsel şiddete maruz kalan kadınlara yaptığı başarılı ameliyatlar dolayısıyla “Kadınları İyileştiren Adam” olarak da tanınan Dr. Denis Mukwege, Pierre Fabre Vakfı’nın desteğiyle 50.000’i aşkın cinsel şiddet mağduru kadının tedavi edilmesine öncülük etti. Vakıf, Dr. Denis Mukwege’nin kurduğu hastanelerde, mağdur kadınların tüm medikal tedavi süreçlerini karşılamak için önümüzdeki 2 yıl boyunca da finansal destek sağlamaya devam edecek. Biz de hasta odaklı çalışmalarımız çerçevesinde önümüzdeki dönem Türkiye’de bir sosyal sorumluluk projesi başlatacağız, bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor.

- Advertisement -

En Son İçerikler