Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaHABERLERPoşet Çaylar Araştırıldı! Sonuçlar Tedirgin Etti

Poşet Çaylar Araştırıldı! Sonuçlar Tedirgin Etti

Tarih:

İlginizi Çekebilir

Cinsiyetiniz Diş Sağlığınızı Etkiliyor !

Düzenli yapılan ağız ve diş bakımı, genel sağlığın korunması...

Dondurmadan Bulaşan Öldürücü Virüs Paniğe Neden Oldu

Amerika’da aynı marka dondurma yiyen 23 kişi Listeria virüsüne...

Antalya, sağlık turizmi ile kazanmayı hedefliyor

Türkiye'nin turizm başkenti olarak anılan Antalya'da sadece deniz ve...

CHP’li Öztunç Meclis araştırması istedi: Hastane randevu sistemi çöküyor

Sağlık Bakanlığı MHRS sisteminin çöktüğünü ve yurttaşın hastane randevusu...

Roche İlaç Türkiye’de Yeni Atama

1958 yılından beri Türkiye’de sağlık hizmetleri ekosisteminin geleceğine yön...
spot_imgspot_img

Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Yurtsever poşet çaylar üzerine yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre bazı poşet çay ve demlik poşetlerin tamamında mikroplastiğe rastlandığını açıkladı.

Farklı markalarda 11 bardak poşetin 4’ünde, 11 demlik poşetin ise tamamında mikroplastiğe rastlandığını belirten Doç. Dr. Meral Yurtsever, hangi çayların tüketilmesi gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulundu.

Araştırma çerçevesinde ortalama olarak bir demlik poşetinden 13 bin mikroplastik parçacığın çaya geçtiğini belirten Yurtsever, demlik poşetlerin tamamının plastik ilaveli dokudan yapıldığını ekledi.

İÇİNDE POLYESTERE RASTLANDI

11 bardak poşetini ve 11 demlik poşetini incelediğini söyleyen Dr. Yurtsever, araştırmalarında incelediği 11 demlik poşetinin tamamının plastik katkılı olduğunu ve söz konusu plastiklerin de polyester, polipropilen ve polietilen olduğu bilgisini paylaştı.

Piyasaya son zamanlarda çıkan çubuk çaylara ilişkin de uyarıda bulunan Yurtsever, stick ve kalem çay olarak da bilinen çayların ise polipropilen malzeme ile kaplandığını gördüklerini ve bu çeliklerden sızan çayın da çaya plastik salımı yaptığının altını çizdi.

HANGİ ÇAYLARI TÜKETMELİYİZ?

Her ne kadar küçük parçaya bölünse de plastiklerin özelliklerinin değişmediğini belirten Yurtsever, yutulan ya da temas edilen mikroplastiklerin toksik etkiye neden olduğunu bildirdi.

Hangi çayların tüketilmesi gerektiğine de değinen Yurtsever, tüketicinin çok ambalaj içermeyen ürünlere yönelmesinin daha doğru olduğunu söyleyerek, dökme çayların tercih edilmesinin daha doğru olduğunu ekledi.

En Son İçerikler

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz