Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaHABERLERPoşet Çaylar Araştırıldı! Sonuçlar Tedirgin Etti

Poşet Çaylar Araştırıldı! Sonuçlar Tedirgin Etti

Tarih:

İlginizi Çekebilir

Bayer Farma’da Çifte Atama

Bayer Farma Bölümünde iki üst düzey atama gerçekleşti. Bayer...

En Popüler Doktor Dizileri

Hastane ve doktor temalı dizi izlemeyi sevenleri buraya alalım!...

Meme Kanserini Teşhis Eden Sütyen Geliştirildi

Nijeryalı robotik gömülü sistem mühendisi Bolarinwa Kemisola meme kanserini...

Türkiye Kısırlık Tedavisinde Avrupa’dan Daha İyi

Türk Alman Jinejoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV)...

Roche, 2023’te Yönetim ve İcra Kurulu’nda Değişikliğe Gidecek

Tüm dünyada insanların yaşamlarını iyileştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Roche,...

Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Yurtsever poşet çaylar üzerine yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre bazı poşet çay ve demlik poşetlerin tamamında mikroplastiğe rastlandığını açıkladı.

Farklı markalarda 11 bardak poşetin 4’ünde, 11 demlik poşetin ise tamamında mikroplastiğe rastlandığını belirten Doç. Dr. Meral Yurtsever, hangi çayların tüketilmesi gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulundu.

Araştırma çerçevesinde ortalama olarak bir demlik poşetinden 13 bin mikroplastik parçacığın çaya geçtiğini belirten Yurtsever, demlik poşetlerin tamamının plastik ilaveli dokudan yapıldığını ekledi.

İÇİNDE POLYESTERE RASTLANDI

11 bardak poşetini ve 11 demlik poşetini incelediğini söyleyen Dr. Yurtsever, araştırmalarında incelediği 11 demlik poşetinin tamamının plastik katkılı olduğunu ve söz konusu plastiklerin de polyester, polipropilen ve polietilen olduğu bilgisini paylaştı.

Piyasaya son zamanlarda çıkan çubuk çaylara ilişkin de uyarıda bulunan Yurtsever, stick ve kalem çay olarak da bilinen çayların ise polipropilen malzeme ile kaplandığını gördüklerini ve bu çeliklerden sızan çayın da çaya plastik salımı yaptığının altını çizdi.

HANGİ ÇAYLARI TÜKETMELİYİZ?

Her ne kadar küçük parçaya bölünse de plastiklerin özelliklerinin değişmediğini belirten Yurtsever, yutulan ya da temas edilen mikroplastiklerin toksik etkiye neden olduğunu bildirdi.

Hangi çayların tüketilmesi gerektiğine de değinen Yurtsever, tüketicinin çok ambalaj içermeyen ürünlere yönelmesinin daha doğru olduğunu söyleyerek, dökme çayların tercih edilmesinin daha doğru olduğunu ekledi.

En Son İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz