Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaGündemTürkiye Kısırlık Tedavisinde Avrupa’dan Daha İyi

Türkiye Kısırlık Tedavisinde Avrupa’dan Daha İyi

Tarih:

İlginizi Çekebilir

Bayer Farma’da Çifte Atama

Bayer Farma Bölümünde iki üst düzey atama gerçekleşti. Bayer...

En Popüler Doktor Dizileri

Hastane ve doktor temalı dizi izlemeyi sevenleri buraya alalım!...

Meme Kanserini Teşhis Eden Sütyen Geliştirildi

Nijeryalı robotik gömülü sistem mühendisi Bolarinwa Kemisola meme kanserini...

Türkiye Kısırlık Tedavisinde Avrupa’dan Daha İyi

Türk Alman Jinejoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV)...

Roche, 2023’te Yönetim ve İcra Kurulu’nda Değişikliğe Gidecek

Tüm dünyada insanların yaşamlarını iyileştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Roche,...

Türk Alman Jinejoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, kısırlık tedavisinde Türkiye’nin başarı oranının Avrupa’nın üzerinde olduğu bilgisini verdi.

Konuya ilişkin TAJEV tarafından yapılan açıklamaya ilişkin değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Cihat Ünlü, infertilitenin (kısırlığın) herhangi bir doğum kontrolü yöntemi olmadan 1 yıl süre ile gebe kalamama durumu olduğunu belirtti.

Türkiye’nin kısırlık tedavisinde önemli bir başarı elde ettiğinin altını çizen Ünlü, yaklaşık 30 yıla yakın süre içerisinde Türkiye’de yardımcı üreme teknikleri ve kısırlık tedavilerinde gelinen nokta ve başarı oranlarının, birçok Avrupa ülkesinin üzerinde olduğu bilgisini verdi.

1 MİLYONA YAKIN ÇİFT İNFERTİLİTE SORUNU YAŞIYOR

1990’lı yıllarda özellikle ciddi erkek infertilitesi olgularında çok az şey yapılabildiğini ekleyen Ünlü, hastalarının çoğunun Avrupa ülkelerine gönderildiğini söyledi.

Kısırlık problemi olan ailelerin yaklaşık yüzde 30’unda erkekte, yüzde 30’unda kadında ve yüzde 30’unda ise hem erkek hem de kadında problem olduğunu söyleyerek,  ailelerin yüzde 10’unda ise gebeliğe engel herhangi bir problem olmadığını, bu gruptaki hastaların “açıklanamayan infertilite” şeklinde adlandırıldığını bildirdi.

Türkiye’de 1 milyona yakın çiftin kısırlık sorunu yaşadığı bilgisini veren Prof. Dr. Ünlü, günümüzdeki ileri teknolojik yöntemler ile pek çok bozukluğun tedavi edildiğini belirtti.

En Son İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz