Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaHABERLERUluslararası HaberlerGSK, TESARO’yu bünyesine katıyor

GSK, TESARO’yu bünyesine katıyor

Tarih:

İlginizi Çekebilir

Cinsiyetiniz Diş Sağlığınızı Etkiliyor !

Düzenli yapılan ağız ve diş bakımı, genel sağlığın korunması...

Dondurmadan Bulaşan Öldürücü Virüs Paniğe Neden Oldu

Amerika’da aynı marka dondurma yiyen 23 kişi Listeria virüsüne...

Antalya, sağlık turizmi ile kazanmayı hedefliyor

Türkiye'nin turizm başkenti olarak anılan Antalya'da sadece deniz ve...

CHP’li Öztunç Meclis araştırması istedi: Hastane randevu sistemi çöküyor

Sağlık Bakanlığı MHRS sisteminin çöktüğünü ve yurttaşın hastane randevusu...

Roche İlaç Türkiye’de Yeni Atama

1958 yılından beri Türkiye’de sağlık hizmetleri ekosisteminin geleceğine yön...
spot_imgspot_img

GSK, onkoloji odaklı ilaç şirketi TESARO’yu satın alacağını duyurdu. Bu işlemle GSK’nın bu alanda daha da güçlenmesi ve onkolojideki ticari kapasitesini artırması bekleniyor.

 

Onkoloji odaklı ABD merkezli ilaç şirketi TESARO’nun 5.1 milyar dolar karşılığında GSK bünyesine katılıyor. GSK, kanser hastalarına ve kanser riski olankişilere klinik fayda sağlamak amacıyla kurulan biyoeczacılık şirketi TESARO’yu bünyesine katarak onkoloji alanında güçlenmeyi hedefliyor.

GSK CEO’su Emma Walmsley, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “TESARO’nun satın alınması, yeni bilimsel olanaklara erişim sağlamanın yanı sıra onkoloji portföyümüzün ve ticari ayak izimizin gelişimini hızlandırarak bizi güçlendirecektir. Bu kombinasyon, uzun vadeli sürdürülebilir büyüme amacımızı destekleyecek ve sermaye tahsis önceliklerimiz ile tutarlı olacaktır. TESARO’nun yetenekli ekibi ile hastalara değerli yeni ilaçlar sunmak için çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

İki şirketin satın alma konusundaki anlaşma kararını duyurmalarını takiben başlayan işlem sürecinin 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

 

Kanser ilaçları geliştiriyor

ABD merkezli biyoteknoloji şirketi TESARO, kanser tedavisi üzerinde uzman bir kuruluştur. Tekrarlayan epitel over, fallop tüpü veya primer periton kanseri olan kadınların bakım tedavisi için oral olarak aktif ve güçlü bir poli polimeraz inhibitörü olan ZEJULA’yı (niraparib); ve kemoterapinin neden olduğu bulantı ve kusmanın önlenmesi için VARUBI (rolapitant), bir nörokinin-1 veya NK-1, reseptör antagonisti sunuyor. Ayrıca çeşitli tümörlerin tedavisi için Niraparib’i geliştirmiştir.

ZEJULA, özellikle BRCA geninde (gBRCA) germ hattı mutasyonları olan ve olmayan hastalara belirgin bir klinik fayda sağlamaktadır. İlaç, şu anda ABD ve Avrupa’da yumurtalık kanseri nükseden, BRCA mutasyonu veya biyobelirteçlerin durumu gözetilmeksizin platin bazlı kemoterapiye yanıt veren yetişkin hastalar için bir tedavi şekli olarak onaylanmıştır.

En Son İçerikler

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz