Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaSAĞLIK SEKTÖRÜİlaç Endüstrisi“Pharmactive Olarak Başarımızın Arkasındaki Gücün Çalışanlarımız Olduğunu Biliyoruz!”

“Pharmactive Olarak Başarımızın Arkasındaki Gücün Çalışanlarımız Olduğunu Biliyoruz!”

Tarih:

İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun!

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını coşku ve gurur içinde...

Depremzede Çocuklar İçin ‘Aşı’ Uyarısı

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi...

Abdi İbrahim’e 5 Kategoride Ar-Ge ödülü

Türk ilaç sektörünün 21 yıldır kesintisiz lider ismi Abdi...

Pfizer Türkiye’de Atama

Pfizer Türkiye’ye 2008 yılında katılan Elif Çetinkaya, Ticari Beceriler...
- Advertisement -

“İş süreçlerimiz ile entegre olan insan kaynakları organizasyon yapımız şirket hedeflerimizi destekleyecek şekilde yalın ve matris bir yapıda tasarlanmıştır. Bölümümüz şirketimizin iş stratejisini destekleyecek İK politikalarını oluşturmakta ve geliştirmektedir. Bu kapsamda; ihtiyaç duyulan yetkinlikteki ve deneyimdeki çalışanların şirketimize alınması ve elde tutulması için işe alım ve yerleştirme, eğitim ve gelişim, performans değerlendirme, yetenek yönetimi, motivasyon ve tutundurma çalışmaları, personel ve özlük işleri süreçlerine yönelik faaliyet gösterdiğimiz ana konularımız mevcuttur.”

Öncelikle kendinizden ve kariyer yolculuğunuzdan biraz bahseder misiniz?
Çalışma hayatıma bankacılık sektörü ile başladım. 2002 yılında asıl hedefim olan İnsan Kaynakları sektörüne geçiş yaptım. İnsan kaynakları alanında Hedef Alliance Holding, British and Turkish Company, Medilife Sağlık Grubu’nda İnsan Kaynakları yöneticiliği pozisyonunda çalıştım. 2015 yılında Saya Grup İnsan Kaynakları Müdürü olarak başlamış olduğum görevime Saya Grup şirketlerinden biri olan Pharmactive İlaç’ta devam etmekteyim. Aynı zamanda PERYÖN’de yedek Etik Kurul üyesiyim.

Pharmactive’in insan kaynakları olarak neler yapıyorsunuz?
Pharmactive İnsan Kaynakları olarak yeni süreçlerinin kurgulandığı ve aynı zamanda mevcut süreçlerin gözden geçirilerek güncellendiği bir dönemdeyiz. Hedefimiz yetkin çalışanların işe alımını yapmak, mevcut çalışanları geliştirmek ve performansını yönetebilen, öğrenen, sürekliliği olan bir organizasyon modelinin kurulumunu sağlayabilmek. Uygulamalarımızda esas hedefimiz çalışanlarımız için daha fazla katma değer yaratacak faaliyetlerde bulunabilmek.

Pharmactive’in insan kaynakları organizasyonu ve ele aldığınız ana konular hakkında bilgi alabilir miyiz?
İnsan kaynakları tarafında yeni bir ekip oluşumu içindeyiz. İş süreçlerimiz ile entegre olan insan kaynakları organizasyon yapımız şirket hedeflerimizi destekleyecek şekilde yalın ve matris bir yapıda tasarlanmıştır. İnsan Kaynakları Müdürlüğü olarak toplamda 9 kişilik bir ekibiz. Bölümümüz şirketimizin iş stratejisini destekleyecek İK politikalarını oluşturmakta ve geliştirmektedir. Bu kapsamda; ihtiyaç duyulan yetkinlikteki ve deneyimdeki çalışanların şirketimize alınması ve elde tutulması için işe alım ve yerleştirme, eğitim ve gelişim, performans değerlendirme, yetenek yönetimi, motivasyon ve tutundurma çalışmaları, personel ve özlük işleri süreçlerine yönelik faaliyet gösterdiğimiz ana konularımız mevcuttur.

Pharmactive İnsan Kaynakları Müdürü olarak bu güne kadar gerçekleştirdiğiniz projeler neler?
Henüz 5 yıllık bir şirket olmamıza rağmen insan kaynakları süreçleri ile ilişkili hayata geçen birçok projemiz bulunmaktadır. Bunlara kariyer modelimizi, öneri ve ödüllendirme süreçlerimizi, performans ve yetenek yönetimi süreçlerimizi örnek olarak verebiliriz. Ayrıca ilaç sektörü insan kaynakları liderlerinin bir araya geldiği bir oluşuma da liderlik yapmaktayız.

Turnover oranı ve performans değerlendirme sistemlerinden bahseder misiniz? Çalışan bağlılığı için neler yapıyorsunuz?
Sektördeki turnover sayısı maalesef çok yüksek bir seviyede. Bizler ise hem doğru çalışan seçimi yapıp hem de mevcut çalışma arkadaşlarımıza yönelik iyileştirici faaliyetler yapmaktayız. Yaptığımız faaliyetler kapsamında şirket olarak turnover’da sektör ortalamasının altındayız. Yılda bir kez yaptığımız Çalışan Görüşleri Araştırmalarımızın sonuçlarına baktığımızda da çalışanlarımızın yüzde 70’inden fazlası Pharmactive ilaç’ta sürdürülebilir bir gelecek olduğuna inanmakta. Hemen hemen tüm toplantılarımızda yola beraber çıktığımız çalışma arkadaşlarımız ile başarılarımızı kutluyoruz. Yılda bir kez merkez ve fabrika çalışanlarımızı bir araya getirerek başarılarımızı kutladığımız, belirli kıdem yıllarını tamamlayan ekip arkadaşlarımızı onurlandırdığımız kurumsal paylaşım toplantıları yapıyoruz. Saha çalışanımız için ise yılsonu dönem toplantıları yapıyoruz ve onlarla çeşitli oturumlarla bir araya geliyoruz. Bu toplantılarda hep beraber başarıyı kutlarken tüm çalışanlarımızın şirketimizin gelecek planlarını öğrenmesini ve sahiplenmesini amaçlıyoruz. Böylelikle ortaklaşa yarattığımız başarılara imza atıyoruz.
Şirketimizde çalışma arkadaşlarımızın gerekli yetkinlikleri sergileyerek, hedeflerini gerçekleştirerek şirketin iş sonuçlarına ulaşmasını sağlayan bireysel katkılarının ödüllendirildiği adil ve rekabetçi bir performans sistemi uygulanmaktadır. Performans yönetimi online bir sistem üzerinden yürütülmektedir. Bu sistem yıl içinde sürekli kullanılabilen, geri bildirim aracı olan, hedeflerin gerçekleştirilmesinde yöneticilere çalışanları ile ilgili sağlıklı bir değerlendirme yapma imkanı sağlamaktadır. Çalışanlarımız
da gösterdikleri performansa göre ücret artışı dışında prim ödemeleri ile de ödüllendirilmektedir.
İnsana değer veren organizasyonların her zaman başarıyı yakalayacağını düşünüyoruz. Pharmactive olarak başarımızın arkasındaki desteğin ve gücün çalışanlarımızın ve onları her zaman destekleyen ailelerinin olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle karar süreçlerinde çalışanlarımızdan aldığımız geri bildirimlerin ne kadar değerli olduğunun bilinciyle merkezi karar almaktansa çalışanlarımızdan gelen görüşler doğrultusunda karar alıyoruz. İnsan kaynakları olarak tüm çalışanlarımız ile son derece açık bir iletişimimiz var. Çay sohbetleri vb. uygulamalar ile merkezden uzak fabrika ve saha çalışanlarımız ile bir araya geliyoruz.
Pharmactive olarak, %80’i Y Kuşağı çalışma arkadaşlarına sahip bir firma olarak bunun değerini biliyoruz. Yeni nesil çalışanlarımızın beklentilerini anlamak adına onlardan sürekli geri bildirimler alıyoruz. Ardından onların beklentilerini gelecek stratejilerimize entegre ederek potansiyellerini performansa çevirecek ortamlar yaratmaya çalışıyoruz.

Dünkü ve bugünkü İK süreçleri arasındaki farklar nelerdir? Gelecekte İK departmanının yeri sizce nasıl olacak?
Geçmişte insan kaynakları farklı şekilde algılanıyor hatta insan kaynaklarının sorumluluk alanı ve süreçleri konusunda açıklamalar yapmak gerekiyordu. Maalesef işlemler genel olarak mikro düzeyde operasyonel süreçler olarak ilerliyordu. Günümüzde şirketlerin stratejilerini uygulayabilmeleri, sürekliliklerini sağlayabilmeleri ve rekabetçi avantaj kazanabilmeleri sahip oldukları nitelikli insan kaynağına ve bu kaynakları ellerinde tutabilme sistemlerine bağlı hale gelmiştir. Bu doğrultuda da insan kaynaklarının şirketler için olan önemi farkına varılmıştır. Bu şekilde de geleneksel personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine doğru gerçekleşen bir dönüşüm yaşanmıştır. Böylelikle insan kaynakları, şirketinin tüm süreçlerine hakim olan, yeni sistemler geliştiren, şirkete katkı sağlayan stratejik bir departman haline gelmiştir.
Gelecekte insan kaynaklarının, şirketin tüm süreçlerine hâkim stratejik yönetim ve inovasyon süreçlerini de bünyesine alarak bir iş ortağı olarak varlığını sürdürmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Bu sebeple insan kaynaklarının yerli ve global yönetim sistemlerini, iç-dış müşteri beklentilerini iyi analiz etmesi, yenilikleri, teknolojileri takip etmesi ve hakim olduğu iç süreçlerde fark yaratması gerektiğine inanıyoruz.

Biraz da sizin hedeflerinizden bahsedecek olursak, gelecekte hayata geçirmek istediğiniz ne gibi projeler var? Bu noktada ana hedefleriniz neler?
Özellikle Çerkezköy lokasyonunda, şirketimize ve akabinde sektördeki diğer firmalara örnek teşkil edecek iş gücü kaynağını temin ve yönetme modelleri kurgulamayı hedefliyoruz. Aynı şekilde yeni ve genç bir firma olsak da İK uygulamalarımız ile yeni nesil stratejik insan kaynakları uygulamalarında fark yaratan modeller kurgulamak da istiyoruz.

- Advertisement -

En Son İçerikler