Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaHABERLERİşte Bağırsak Hastalıklarının Artış Nedeni

İşte Bağırsak Hastalıklarının Artış Nedeni

Tarih:

İlginizi Çekebilir

Cinsiyetiniz Diş Sağlığınızı Etkiliyor !

Düzenli yapılan ağız ve diş bakımı, genel sağlığın korunması...

Dondurmadan Bulaşan Öldürücü Virüs Paniğe Neden Oldu

Amerika’da aynı marka dondurma yiyen 23 kişi Listeria virüsüne...

Antalya, sağlık turizmi ile kazanmayı hedefliyor

Türkiye'nin turizm başkenti olarak anılan Antalya'da sadece deniz ve...

CHP’li Öztunç Meclis araştırması istedi: Hastane randevu sistemi çöküyor

Sağlık Bakanlığı MHRS sisteminin çöktüğünü ve yurttaşın hastane randevusu...

Roche İlaç Türkiye’de Yeni Atama

1958 yılından beri Türkiye’de sağlık hizmetleri ekosisteminin geleceğine yön...
spot_imgspot_img

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarkan Karakan, 19 Mayıs Dünya İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Günü için yaptığı konuşmada Türkiye’de kötü beslenme nedeniyle gençlerde inflamatuvar bağırsak hastalıklarının görülme oranının arttığını söyledi.

Ülseratif kolit ve crohn olmak üzere iki farklı türü olan kronik hastalıkların kişinin hayatı boyunca ilaç kullanmasına ihtiyaç duymasına neden olduğunu belirten Prof. Dr. Tarkan Karakan, gelişmiş ülkelerde inlafmatuvar bağırsak hastalıklarının artmakta olduğunu ekledi. Araştırma sonuçlarına göre ortalama 10 binde 1 sıklıkta inflamatuvar bağırsak hastalığı görüldüğünü belirten Karakan, söz konusu oranın gençlerde ise daha yüksek seyrettiğini belirtti.

BESİNLERDEN ZEVK ALMA MESELESİ DİKKATE ALINIYOR

Batı tipi yaşam ve beslenme sonucunda bağırsak hastalıklarının arttığına ilişkin bağlantı olduğu bilgisini de paylaşan Dr. Karakan, Türkiye’de ise son 10 yıl içerisinde bu hastalıkların görülme sıklığının arttığını ifade etti.

Konuşmasında ayrıca Türkiye’de artmakta olan obezite oranlarına vurgu yapan Karakan, bunun altında yatan nedenin ise beslenme konusunda eğitimin kötü olması ve bilinçli tüketiciler olmayışımız olduğunu belirtti. Sağlıklı beslenmekten ziyade, alınan zevk ya da tat duyusunun daha fazla dikkate alındığını ekleyen Karakan, kötü beslenmenin bağırsaktaki zararlı bakteri sayısını çok fazla artırdığını belirterek, bunun sonucunda ise iltihaplı bağırsak hastalıklarında artışın yaşandığını söyledi.

En Son İçerikler

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz